روشهای طراحی وب سایت در سال 2013

نویسنده:

اخیراً در مقوله طراحی وب سایت رویدادهای مهم و تاثیر گذاری رخ داده و این انتظار می رود که در سال های آتی نیز این روند در طراحی وب سایت ادامه یابد و همین امر موجب از رده خارج شدن و منسوخ گردیدن برخی از تکنیکهای کنونی در طراحی سایت گردد.

در طراحی سایت فروشگاهی نمی توان الگوها و تکنیکهای حاکم بر فضای کنونی اینترنت و سایتهای مطرح را نادیده گرفت، هر چند که طراح، سلیقه شخصی خود را در طراحی وب سایت اعمال نماید. در مقاله پیش رو، چند تکنیک جدید در طراحی وب سایت را که در سالهای اخیر بیشتر بکار رفته را مطرح می نمائیم.

پشتیبانی از کلیه دستگاه ها در طراحی وب سایت

سازگاری طراحی وب سایت با دستگاه های مختلف

سازگاری طراحی وب سایت با دستگاه های مختلف

هدف از استفاده از این تکنیک در طراحی وب سایت، پشتیبانی از کلیه دستگاه ها در نمایش وب سایت می باشد. دستگاه هایی نظیر :

  • کامپیوترهای خانگی (Personal Computers)
  • موبایل ها
  • تبلت ها
  • و …

در این تکنیک، هدف همسان سازی طراحی وب سایت برای دستگاه های مختلف بمنظور نمایش متحدالشکل سایت می باشد. طراحان به منظور بهره گیری از این شیوه، ازنسل جدید css به نام Css3 و با توجه به محدودیت ها و خصوصیات صفحه نمایش هر یک از دستگاه های نام برده، اقدام به طراحی وب سایت مشتری می نمایند.

استفاده از Header ثابت در طراحی وب سایت

استفاده از این شیوه در طراحی سایت باعث می گردد هنگامی که بازدید کننده به پایین سایت رجوع می کند، سربرگ یا همان Header وب سایت همچنان در بخش بالایی وب سایت نمایش داده می شود.

استفاده از سربرگ ثابت در طراحی وب سایت

استفاده از سربرگ ثابت در طراحی وب سایت

استفاده از این ویژگی در طراحی وب سایت ، به دلیل سهولت در دسترسی بازدید کنندگان به لینک های سربرگ، نظیر صفحه اصلی و …، بسیار مرسوم بوده و در اغلب سایت های مطرح استفاده می گردد.

استفاده از عکس های بزرگ و تمام صفحه در پس زمینه سایت

هنرمندان و عکاسان اغلب از این شیوه در طراحی وب سایت خود بسیار استقبال می کنند. این شیوه یک روش موثر در جلب نظر بازدیدکنندگان بشمار می آید. چون کیفیت عکس پس زمینه در این گونه از طراحی وب سایت اهمیت فراوانی دارد و همین موضوع موجب طولانی شدن زمان بارگذاری صفحات سایت می گردد، لذا این شیوه در کشورهای با سرعت اینترنت پایین نظیر ایران! کاربرد زیادی ندارد.

استفاده از تصاویر Transparency یا شفاف در طراحی وب سایت

امروزه استفاده از عکسهای Transparency در طراحی وب سایت امری مرسوم و معمول می باشد. در طراحی فایل استایل به زبان Css ، طراح سایت با استفاده از گزینه Opacity این امکان را دارد که وضوح و شفافیت عکسها را کنترل نماید.

 طراحی سایت در یک صفحه

از دیرباز طراحی سایت تک صفحه ای بسیار کاربرد داشته و اکثر فروشندگان محصول و خدمات از این شیوه بهره می برند. در این شیوه طراحی سایت، کلیه اطلاعاتی که شخص قصد نمایش آنها را دارد در یک صفحه نسبتاً طولانی قرار داده می شود.

به منظور دسترسی راحت کاربر به بخش های مختلف صفحه، معمولاً ازلینکهای داخلی و سربرگ شناور در این گونه طراحی سایت استفاده می شود.

یکی از مزیت هاب طراحی وب سایت در یک صفحه، سرعت بیشتر بازدیدکنندگان به اطلاعات بع دلیل عدم بارگذاری مجدد صفحات می باشد. همچنین کابر بدون سردرگمی در یافتن اطلاعات در مورد آن محصول، با به پایان رساندن صفحه کلیه اطلاعات مربوط به آن محصول را دریافت خواهد نمود.

استفاده از سربرگ عمودی

استفاده از سربرگ عمودی در طراحی سایت

در این روش طراحی سایت ، از یک منوی عمودی شناور در سمت راست یا چپ وب سایت استفاده می شود و دیگر از سربرگ و پاورقی به آن شکل مرسوم خبری نیست. در نوار عمودی که معمولاً بصورت شناور طراحی می گردد و با اسکرول نمودن صفحات وب سایت، حرکت نکرده و ثابت باقی می ماند، لینک های اصلی قرار داده میشود.

این شیوه طراحی سایت اگر بصورت حرفه ای و با ظرافت طراحی گردد بدلیل تفاوت زیاد با روش های معمول طراحی سایت ، می تواند برای بازدید کنندگان جذاب باشد.

استفاده از المانهای متحرک و سایه ها با استفاده از CSS3 در طراحی سایت

استفاده از css در طراحی وب سایت

با توجه به نسخه های جدید CSS امکان متحرک سازی المانها مشابه جاوا اسکریپت در طراحی سایت ، محیا شده است که جلوه و زیبایی خاصی به صفحات وب سایت می دهد. در مورد اینگونه افکت ها اگر در استفاده از آنها در طراحی وب سایت زیاده روی نشود باعث طراحی حرفه ای سایت می شوند.

شما می توانید با استفاده از دستور Box-shadow و Text-shadow  نوشته ها و عکسهای خود را سایه دار نمائید. در گذشته به منظور سایه دار کردن عکس ها از فتوشاپ استفاده می شد که این مسئله موجب افزایش حجم تصاویر و در نتیجه زیاد شدن زمان لود صفحه می گردید. در حالی که امروزه با یک یا چند خط دستور CSS به سادگی می توانید این افکت ها را به اجزاء و المان های خود در طراحی وب سایت بیافزائید و حالتی سه بعدی به آنها بدهید.

0
نواندیش پارسیان

درباره نویسنده:

شرکت طراحی سایت نواندیش پارسیان فعالیت خود را از دی ماه 82 در زمینه طراحی سایت ، طراحی فروشگاه اینترنتی و پورتال آغاز نمود و تا کنون توانسته است به موفقيتهاي در خور توجهي در اين زمينه ها دست يابد. از دیگر محصولات شرکت می توان به طراحی سایت املاک ، طراحی سایت خبری طراحی سایت آژانسهای مسافرتی و ... نام برد
  مطالب مرتبط

نظر خود را بیان کنید